Για 22η συνεχή χρονιά, διοργανώνεται και πάλι η Olympia Summer Academy . Ξεκινήσαμε το 2002 μαζί με τον φίλο Στάθης Καλύβας και στην πορεία προστέθηκε ο καλός συνάδελφος στο Πάντειο Andreas Gofas. Στόχος η ενίσχυση της εξωστρέφειας του ελληνικού πανεπιστημίου και η συνάντηση της γνώσης Ελλήνων και ξένων στην Ελλάδα. Τότε ήμασταν πρωτοπόροι, σήμερα πολλοί περισσότεροι. Φέτος η Ακαδημία διεξάγεται στη φιλόξενη Ελληνοαμερικανικη Ενωση στο Κολωνάκι με την υποστήριξη του #agleventisfoundation του Konrad-Adenauer-Stiftung και του Hanns-Seidel-Stiftung. Η Ελλάδα μπορεί και πρέπει να καταστεί διεθνές εκπαιδευτικό κέντρο, απομονώνοντας τις δυνάμεις της καθήλωσης και της εσωστρέφειας που την κράτησαν πίσω.
![](https://dimitriskairidis.gr/wp-content/uploads/2023/07/347557730_834615071356154_5118004863316997070_n-edited.jpg)
![](https://dimitriskairidis.gr/wp-content/uploads/2023/07/348321130_834615058022822_5836148207955710519_n-edited.jpg)